Bardzo wielu pilotów wojskowych i osób, które zdobyły licencję pilota cywilnego często zastanawia się nad uzyskaniem również komercyjnej licencji i rozpoczęcia pracy w jednej z linii lotniczych w kraju czy też za granicą. W niemal każdej linii lotniczej i firmie przewozowej bowiem zawsze znajdują się miejsca dla nowych pilotów, zwłaszcza tych którzy posiadają komercyjną licencję, upoważniającą do obsługi dużej maszyny pasażerskiej. Uzyskanie takiej licencji, nie jest jednak tak łatwe jak zdobycie prawa jazdy na samochód osobowy.

Kursy na komercyjne licencje pilota samolotu

kursy na pilota samolotu - cenaPrzede wszystkim, wymagania stawiane pilotom samolotów komercyjnych obejmowały nie tylko bardzo dużą wiedzę fizyczną, ale również doskonały stan zdrowia, jako że piloci owi odpowiedzialni byli za wszystkich pasażerów na pokładzie pilotowanej maszyny. Zdobycie jej wymagało więc zgłoszenia się do jednej z firm, przeprowadzających fachowe kursy na pilota samolotu – cena kursu wymaganego do zdobycia komercyjnej licencji była nieco wyższa niż koszty licencji cywilnych, aczkolwiek upoważniała nie tylko do obsługi samolotu z dużą ilością osób na pokładzie, lub maszyny z dużym ładunkiem, ale również do odbywania lotów międzynarodowych, jak i krajowych. Kursy przeprowadzane były w dużej części na zaawansowanych symulatorach lotów, które zapoznawały kursantów nie tylko z obsługą skomplikowanego systemu sterowania samolotu pasażerskiego czy transportowego, ale również z najczęściej zdarzającymi się problemami w trakcie lotu i sposobami na ich zapobieganie. Część teoretyczna była o wiele bardziej wymagająca, i zawierała znacznie więcej informacji niż ta przeprowadzana na kursie dla cywilnych pilotów, gdyż kursanci musieli zapoznać się dokładnie nie tylko z zasadami i wymogami prawnymi lotów na terenie krajów, ale również z regułami lotów zagranicznych, często bardzo różniących się od krajowych regulaminów.

Teoretyczna część kursu była bardzo ekstensywna i zawierała w sobie wszystkie niezbędne pilotom informacje, dzięki którym mogli oni uniknąć bardzo poważnych konsekwencji prawnych, wynikających z niewiedzy. Nawigacja i wyznaczanie kursu było kolejnym bardzo ważnym elementem, który wykładany był zazwyczaj tuż przed przejściem do części praktycznej i odbywaniem lotów szkoleniowych. Po tak zaawansowanym kursie i ilości zdobytej wiedzy, osoby które otrzymały licencję pilota samolotu komercyjnego mogły bez przeszkód szukać pracy w jednej z wielu linii lotniczych lub firm transportowych, zazwyczaj z dość dużym powodzeniem.