Dodatkowy osprzęt do wózków widłowych, czy do ładowarek teleskopowych nadaje in nowe możliwości. Dzięki nim uzyskujemy nowe sposoby użytkowania sprzętu, który z ich udziałem staje się bardziej uniwersalny, po prostu wielofunkcyjny. Przez to maszyny te znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w sadownictwie w fabrykach, w przetwórstwie spożywczym oraz w rolnictwie.

Rodzaje chwytaków do ładowarek

chwytaki do ładowarkiZamontowany dodatkowy osprzęt ma wpływ na nominalną wartość udźwigu i o tym należy pamiętać. Jak również o tym, że montując dodatkowe wyposażenie zmienia się środek ciężkości maszyny. Dodatkowy osprzęt do ładowarek to temat dość rozległy. Do wyboru mamy widły do palet, łyżki, świdry, odśnieżarki, spychacze chwytaki. Samych chwytaków jest kilka rodzajów. Jednym z nich jest chwytak do drewna rotacyjny. Posiada dwa ramiona. Ich zaciskanie i rozwieranie umożliwia siłownik. Dodatkowo możemy obracać załadunek. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca w przemyśle drzewnym stała się bardziej efektywna. Bardzo popularny jest chwytak okrągły. Pozwala on podnosić ładunki stojące i leżące. Możemy chwytać nim bele ze słomy czy papieru. To urządzenie jest niezastąpione w rolnictwie w układaniu bel. Chwytak montuje się w miejscu łyżki. Przeznaczony jest na chwytanie jednej beli na raz. Ładunek można nie tylko podnosić ale i obracać o 180 czy 360 stopni w zależności od potrzeby. Bardzo podobna funkcję spełniać będzie uniwersalny chwytak. Jego budowa jest bardzo podobna. Również posiada dwie duże łapy, szeroki rozstaw. Posiada konstrukcję, która zapobiega wyślizgiwaniu się balotów z łap. Tu mamy także dwa słupki wzmacniające łapy. Ten rodzaj urządzenia upodobali sobie zwłaszcza nasi zachodni sąsiedzi na dużych gospodarstwach rolnych. Ale chwytaki do ładowarki znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w rolnictwie. Również świetnie sprawdzają się w pracach budowlanych i przyspieszają chociażby układanie kostki brukowej. Taki chwytak dedykowany do kostki brukowej posiada specjalne stopki. Jest także możliwość regulacji odnośnie konkretnej kostki, którą będziemy układać. Jej grubość może wynosić od 4 do 10 cm, ale sprawny producent na nasze zamówienie może rozszerzyć jeszcze dla nas tą skalę. Dzięki temu, że chwytak jest stabilny dobrze spełnia swoje zadanie.

Dodatkowy osprzęt można montować nie tylko do ładowarek ale i do koparek. Różnego rodzaju chwytaki sprawiły, że jedna i ta sama maszyna może spełniać wiele funkcji. Przez to może być używana w wielu dziedzinach z powodzeniem. W przemyśle czy rolnictwie dzisiaj bez takiego sprzętu trudno było by się obejść. Przyspiesza naszą codzienną pracę i podnosi jej efekty.