Nie tylko owcza wełna jest wykorzystywana do produkcji odzieży. Używa się także wełny kóz, z królików, popularność zdobywają wyroby z alpak, lam czy wielbłądów. Jest nawet grono osób, które bardzo chętnie noszą swetry z psiej sierści. Jeśli jednak chodzi o standardowe gatunki wełny, to najszlachetniejszym z nich jest kaszmir, czyli wełna pozyskiwana z kóz kaszmirskich. Zalicza się do ścisłej czołówki najdroższych wełen na świecie, ale wysoka cena ma swoje uzasadnienie.

Czym cechuje się kaszmir?

kaszmir sklepNajważniejszą rzeczą, która wpływa na cenę kaszmiru, jest jego dostępność, czy raczej – jej brak. Kaszmir pozyskuje się z sierści kóz, które żyją w Himalajach. Ekstremalne warunki pogodowe sprawiają, że kozy posiadają okrywę dwuwarstwową. Zewnętrzna jest grubsza, sztywna i dobrze chroni przed chłodem. Z kolei tuż przy skórze jest mięciutki, delikatny puch. Kozy nie są strzyżone tak jak owce. Gdy na wiosnę gubią sierść, jest ona ręcznie zbierana i rozdzielana. Jak się nietrudno domyślić, wełny tej nie ma wiele i trzeba wyzbierać sierść z kilku kóz, aby wystarczyło materiału na jedną część ubioru. Wełna z kóz kaszmirskich jest bardzo lekka i znacznie cieplejsza niż owcza. Cieniutki sweterek w zupełności wystarczy nawet zimą. Co ważne, kaszmir nie podrażnia skóry i nie gryzie tak jak wełna z większości gatunków owiec. Włókna kaszmiru są bardzo sprężyste i odzież z niego wraca do swojego pierwotnego kształtu. Należy jednak obchodzić się z nim ostrożnie i przestrzegać zaleceń producenta w zakresie prania i suszenia. Różne sklepy coraz częściej oferują sprzedaż kaszmirowej odzieży: czapek, swetrów, szalików, nawet bluzek. Jeśli chcemy kupić odzież, do produkcji której wykorzystano kaszmir sklep internetowy będzie najlepszym miejscem do zrobienia zakupów. Ze względu na niewielką jeszcze popularność kaszmiru w naszym kraju, może być ciężko znaleźć sklep stacjonarny, który posiada interesujący nas asortyment produktów. W internecie znajdziemy o wiele więcej kaszmirowej odzieży i będziemy mieć lepsze porównanie cen różnych producentów.

Odzież z kaszmiru, jak wyżej wspomniano, jest lekka, miękka i delikatna, a przy tym bardzo ciepła. Kaszmir ma właściwości higroskopijne i jest też materiałem oddychającym, więc będziemy się w nim czuć znacznie lepiej niż na przykład w swetrze z włókien syntetycznych. Produkuje się z niego odzież dla dzieci i dorosłych. Nie tylko z czystej wełny, ale też z jej mieszanki z innymi włóknami, na przykład wełną owczą albo jedwabiem. Taka odzież jest również bardzo dobra, a jej cena będzie nieco niższa.