Zabiegi stosowane w sanatoriach i uzdrowiskach zyskują coraz większą rzeszę fanów. Wszystko za sprawą ich niesamowitej skuteczności. Bardzo innowacyjnym zabiegiem jest kąpiel kwasowęglowa, która dzieli się na suchą oraz mokrą. Tak naprawdę opiera się ona na działaniu dwutlenku węgla, który rozszerza naczynia krwionośne. Mówi się o tym, że taka kąpiel poprawia krążenie, a także obniża ciśnienie.

Jak działa kąpiel kwasowęglowa?

kąpiele kwasowęgloweTak naprawdę dla większości z nas działanie kąpieli kwasowęglowej może wydawać się czarną magią. Musimy wiedzieć jednak, że główne działanie opiera się na wpływie na układ krążenia, a także receptory ciepła i zimna. Podczas kąpieli, rozpuszczony w wodzie dwutlenek węgla jest wchłaniany przez skórę. Mówi się, że takie kąpiele kwasowęglowe wspomagają układ oddechowy, a także wspierają pracę serca. Zabieg ten dedykowany jest również osobom, cierpiącym na nadciśnienie tętnicze, a także cukrzycę. Kąpiel kwasowęglowa skutecznie obniża cholesterol, a także działa moczopędnie. Dużo mówi się również o tym, że taka kąpiel relaksuje i uspokaja. Należy jednak pamiętać o tym, aby przed zastosowaniem takiej kąpieli na własną rękę, skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Najczęściej wykorzystuje się kąpiel mokrą. Stężenie dwutlenku w wodzie nie może spadać poniżej 750mh/l. Taka kąpiel trwa około 10-15 minut, a woda ma temperaturę 33-34 stopnie Celsjusza. Najlepsze rezultaty przyniesie jeśli będzie stosowana 2-4 razy tygodniowo. Jednak musimy pamiętać o tym, że nie powinniśmy przekraczać 15 zabiegów w jednej serii. Tak naprawdę odpowiednią ilość zabiegów, a także ich częstotliwość powinien ustalić lekarz. Kolejnym rodzajem jest kąpiel sucha. Wykonuje się ją w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach, które mogą być również kapsułami. Mówi się o tym, że kąpiel ta ma takie samo działanie jak mokra, jednak uznaje się, że dwutlenek węgla rozpuszczony w wodzie dużo lepiej działa na organizm.

Jeśli mamy możliwość skorzystania z kąpieli kwasowęglowej, to nie zastanawiajmy się. Taki zabieg może naprawdę nam pomóc. Kąpiel może pomóc w wielu dolegliwościach zdrowotnych. Jednak musimy pamiętać o tym, że kąpiele te wykonywane zbyt często mogą nieco obciążyć nasz organizm. To dlatego nie powinniśmy przekraczać zalecanej ilości zabiegów. Jeśli coś wywołało nasz niepokój, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który odpowie na nurtujące nas pytania. Mniej obciążające dla organizmu są kąpiele suche, dlatego najlepiej jest wybrać właśnie ten rodzaj.