Pracując w przemyśle na stanowisku serwisowym mam do czynienia z urządzeniami hydraulicznymi, które jestem zobowiązany serwisować. Tego typu urządzenia charakteryzują się dość precyzyjną pracą co jest związane z rodzajem zastosowanego w nich napędu i osprzętu hydraulicznego. Zastosowanie cieszy jako medium daje dużą precyzję i niezwykłą siłę urządzeń. Wiąże się z tym jednak to, prace serwisowe muszą być bardzo dokładne, aby nie doszło do rozszczelnienia układu hydraulicznego.

Odpowiednie zakucie węży przemysłowych gwarancją bezawaryjności

węże przemysłoweDuże doświadczenie w branży serwisów maszyn hydraulicznych pozwala mi na stwierdzenie, że najważniejszym elementem prawidłowego serwisu jest dobrze zakuty wąż przemysłowy. Wszystkie węże przemysłowe są wykonane z mocnych i często dodatkowo zbrojonych materiałów, które wytrzymują nawet tak duże ciśnienia jak te, które występują w układach hydraulicznych. Wszystko to jednak będzie na nic jeśli osoba, która wykonuje zakucia końcówki węża nie zrobi tego dokładnie i w sposób odpowiedni. Zakucie węża to nic innego jak założenie na jego końcach złączy, przy pomocy których przyczepia się je do maszyny. Oczywiście takie przyczepienie to nie przykręcenie końcówki, jak to ma miejsce w wężach ogrodowych, tylko stałe połączenie końcówki z wężem poprzez silny ucisk, który musi wytrzymać wysokie ciśnienie. Ucisk wykonuje się za pomocą prasy hydraulicznej ściskając założoną końcówkę. Norma jasno mówi, że taka końcówka powinna wytrzymać takie samo ciśnienie dla jakiego nominalnie jest przeznaczony wąż. Ma to oczywiście sens, gdyż do maszyny dobieramy węże i nikt nie pyta o końcówki, natomiast jeśli byłyby słabsze to maszyna szybko uległaby uszkodzeniu przy standardowych ciśnieniach roboczych. Węże i końcówki muszą tworzyć jednolitą całość, którą uzyskuje się poprzez ich zakucie. Nieraz byłem świadkiem do jakich konsekwencji może dojść, jeśli ktoś nie wykona tej roboty prawidłowo. Niestety, ale wyciek pod wysokim ciśnieniem przynosi opłakane skutki, zwłaszcza dla osób znajdujących się w pobliżu.

Mam nadzieje, że wszyscy, którzy zakuwają węże wezmą sobie to do serca i przyłożą się do swojej pracy. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo osób pracujących przy obsłudze maszyn z napędem hydraulicznym, w tym również ich serwisantów. Jest to proste do spełnienia, gdyż maszyny do zakuwania tych węży są przecież dostosowane do takiej pracy, problem polega jedynie na ich właściwym użytkowaniu. Lepiej dostosować się do instrukcji niż przekonywać się na własnej skórze o nieudanym zabiegu zakucia węża.