W świecie sportu znane są dylematy na temat tego, czy trenerem personalnym dla kobiety powinna być kobietą czy mężczyzną. Jest to dylemat, który obija się o kilka kwestii: anatomię, mobilność, dietetykę, specyfikę fizjologii i psychologię. Istnieją entuzjastki pracy zarówno z kobietami jak i pracy z mężczyznami. Sprawa, w sensie ogólnym wydaje się nierozstrzygalna, natomiast warto prześledzić poszczególne kwestie, decydujące przy doborze trenera personalnego i przyjrzeć się ich motywacjom.

Specyficzność trenerek personalnych

trenerka personalna szczecinAnatomia kobiety jest specyficzna i z anatomiczności ciała kobiety wypływają implikacje w kontekście siły kobiety, wytrzymałości czy mobilności. Tylko osoba zaznajomiona z anatomią kobiety jest w stanie sensownie przygotować kobietę do danego rodzaju wysiłku fizycznego bez zbędnego narażania podopiecznej na uszczerbek zdrowotny. Kobiety są z reguły zdecydowanie bardziej mobilne od mężczyzn. Zastosowanie tego samego klucza np. w trakcie treningu siłowego do przygotowania planu treningowego dla kobiet jak i dla mężczyzn jest wielkim błędem i nie uwzględnia wynikającej z tego zmiennej napięcia mięśniowego, uzależnionego od poziomu rozciągnięcia mięśni. Dieta każdego człowieka jest inna. Ktoś może tolerować jeden mikrosładnik, a ktoś inny może go nie tolerować w ogóle. Ze względu na inną anatomię i możliwości naturalnego rozrostu tkanki mięśniowej inne są proporcje makroskładników potrzebnych do zrównoważonego rozwoju tkanki mięśniowej u kobiety i inne są proporcje potrzebne dla mężczyzn, stąd stosowanie takiego samego klucza do ustalania diety kobiety i mężczyzny jest niedopuszczalne. Specyfika fizjologii kobiety opiera się w większości na specyficznym metabolizmie kobiety, uzależnionym od innego ukształtowania hormonalnego. Wreszcie aspekt psychologiczny. W tej kwestii zdania na temat podejścia męskiego i podejścia kobiecego do treningu są różne. Istnieją wyczynowi sportowcy, którzy cenią sobie szorstkość trenerów płci męskiej, ale istnieją też zawodniczki ceniące sobie współpracę osoby tej samej płci, co daje im trenerka personalna Szczecin daje szeroki wybór w tej materii. Wybór pomiędzy trenerem personalnym, a trenerką personalną jest kwestią wyboru wielu parametrów współpracy.

Nie ulega wątpliwościom, że kobieta w pewnych kwestiach zrozumie kobietę lepiej niż mężczyzna, ponieważ posiada bagaż doświadczeń specyficzny i zrozumiały tylko dla przedstawicieli tej samej płci. Mężczyźni mogą się tych kwestii uczyć tylko na przykładzie akademickim, na polu empirycznym. Tymczasem trenerka personalna, wszystkie wyżej wymienione kwestie miała okazję przeżyć na własnej skórze.