Dieta bezglutenowa cieszy się coraz większą popularnością. Ten rodzaj diety stosują szczególnie osoby, które chorują na celiakię. Podczas tej choroby należy całkowicie wykluczyć gluten z diety. Chora osoba, która zje posiłek z glutenem może narazić się na różne dolegliwości mające zły wpływ na zdrowie. Dietę bezglutenową, oprócz osób chorych na celiakię, stosują również osoby zdrowe. Jest ona popularna między innymi wśród osób znanych i sportowców.

Tania mąka bezglutenowa

niedroga mąka bezglutenowaOsoby chorujące na celiakię są zmuszone do tego, żeby wykluczyć ze swojej codziennej diety żywność zawierającą gluten. Taka żywność szkodzi ich zdrowiu i może powodować różnego rodzaju działania niepożądane, na przykład dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, między innymi bóle brzucha. Osoby chore muszą stosować tego rodzaju dietę przez całe życie. Oprócz osób chorych, dietę bezglutenową stosują chętnie osoby zdrowe. Dieta bezglutenowa daje możliwość wyleczenia lub złagodzenia wielu różnych dolegliwości, jest również pomocna w procesie zrzucania nadmiernych kilogramów. Na diecie bezglutenowej należy wyeliminować wszelką żywność, która zawiera gluten. Gluten jest mieszaniną białek, która zawarta jest w różnych zbożach, przede wszystkim gluten znajduje się w pszenicy. Dlatego osoby będące na bezglutenowej diecie muszą z niej wyeliminować pszenicę i wszystkie produkty z niej wytworzone. Z pszenicy produkuje się mąkę, którą wykorzystuje się do wielu wypieków, do ciast, chleba czy bułek. Na rynku znajduje się jednak niedroga mąka bezglutenowa, jest to na przykład mąka jaglana, mąka kukurydziana czy mąka ryżowa. Z tych bezglutenowych mąk można stworzyć wiele wypieków, upiec chleb czy smaczne ciasto. Osoby będące na diecie eliminującej gluten, powinny uważnie czytać składy i etykiety produktów sklepowych. Czasami z pozoru bezglutenowy produkt może zawierać w swoim składzie jego śladowe ilości. Najbezpieczniejszymi produktami są te, na których opakowaniu znajduje się znak przekreślonego kłosa. Jest to znak, który świadczy o tym, że produkt na pewno nie ma w swoim składzie glutenu i jest bezpieczny dla osób, które w codziennej diecie muszą go unikać.

Dieta bezglutenowa może wydawać się trudna i skomplikowana dla osób, które nigdy z niej nie korzystały. Jednak taki rodzaj diety może być równie urozmaicony i smaczny, co dieta tradycyjna, w której nie trzeba eliminować glutenu z codziennych posiłków. Będąc na diecie bezglutenowej należy zwracać uwagę na skład produktów. Najlepiej wybierać te z przekreślonym kłosem.