Biżuteria wcale nie musi być wykonana z najwyższej jakości szlachetnych kamieni. Bransoletki, kolczyki i inne dodatki z wykorzystaniem diamentów lub innych brylantów są niezwykle kosztowne i mogą sobie na nie pozwolić tylko zamożne kobiety. Diamenty ze względu na swój prestiż nie należą do biżuterii, która pasuje do każdej okazji. Na wielkie wyjścia, owszem, jest niezastąpiona, ale do pracy czy na uczelnię wystarczy nam skromniejszy wisiorek.

Szkło oryginalnym rozwiązaniem

szkło muranoSzkło również może posłużyć jako materiał wykorzystywany w jubilerstwie. Przezroczyste tafle nie są zbyt atrakcyjnym dodatkiem, ale co z innym, bardziej fantazyjnym rodzajem szkła? Na przykład szkło murano, które upodobały sobie m.in. nauczycielki plastyki, kojarzone z kolorowymi i nietuzinkowymi dodatkami. Szkło może przybierać różne kolory i bardzo łatwo ukształtować na nim pożądany wzór. Wzory i kształty, które może przybierać, są nieskończone i nieokreślone. Mogą to być prostsze kwiatki, ale zdecydowanie bardziej popularne są abstrakcyjne wzory. Niebiesko-zielone bohomazy mogą przywodzić na myśl skojarzenia z naturą, z taflami jezior lub z leśnymi polanami. Szkło można wykorzystać do produkcji różnych rodzajów biżuterii. Wisiorek na prostym sznurku, wiszące kolczyki lub wielkie oko w pierścieniu – szkło murano jest raczej dodatkiem, który nie da się być subtelny i delikatny. Przyciąga uwagę i jest biżuterią, która jasno przekazuje charakter noszącej ją osoby. Murano można bez oporów łączyć z innym materiałami, takimi jak stal szlachetna, złoto lub nawet bardziej zwyczajna wstążka lub żyłka. Szkło może być nawet wykorzystane jako bransoleta w zegarku. Zabawa kompozycjami ograniczona jest tylko wyobraźnią twórcy.

Nie musimy bać się wyzywających dodatków, jeśli tylko pamiętamy o zestawieniu ich z bardziej stonowanym ubiorem. Nadmiar w stylizacjach rzadko jest mile widziany i pożądany, więc musimy postawić albo na unikatowy strój, albo unikatowe dodatki. Intensywne kolory szkła murano idealne przełamują stonowane biele, beże i kolory ziemi, a także delikatne pastelowe odcienie. Duże, szklane korale na tle białej bluzki to kompozycja, która przywodzi na myśl tradycyjne staropolskie stroje. Niebieski wisior doskonale ozdobi dekolt czarnej bluzki. Wiszące kolorowe kolczyki optycznie wydłużą szyję, jeśli tylko nie będą przysłonięte długimi włosami. Pierścionek z dużym oczkiem natomiast może przyciągnąć uwagę do naszych smukłych dłoni, na których znajdzie się miejsce również dla innych dodatków.