Silny lęk towarzyszący od dłuższego czasu i bez specjalnego powodu może potencjalnie stać się nie lada utrapieniem. Objaw ten wskazuje niezbicie, że możemy cierpieć na nerwicę lękową, która znana jest również pod postacią lęku uogólnionego. Warto jednak wspomnieć, że istnieje wiele skutecznych metod na leczenie nerwicy lękowej. Nie ulega wątpliwości, że łączenie psychoterapii z przyjmowaniem leków psychotropowych przynosi z reguły najlepsze rezultaty.

Nerwicę lękową można wyleczyć

leczenie nerwicy lękowej - warszawaOsoby cierpiące na silną postać nerwicy lękowej, często się zastanawiają, gdzie szukać pomocy. W naszym kraju wciąż panuje błędne przekonanie, że skorzystanie z pomocy psychologa lub też psychiatry jest powodem do wstydu i wiąże się ze społecznym wykluczeniem. Któż bowiem zechce zadawać się z wariatem? Tymczasem warto podkreślić, że potencjalnie każdy może znaleźć się w podobnej sytuacji. Choroby i zaburzenia psychiczne to takie same schorzenia jak choroby somatyczne. Przekonują o tym specjaliści w dziedzinie ochrony zdrowia psychicznego, którzy zapewniają swoim pacjentom profesjonalne leczenie nerwicy lękowej – Warszawa to duże miasto, które zapewnia obywatelom opiekę psychologiczną i psychiatryczną na najwyższym poziomie. Specjaliści w dziedzinie ochrony zdrowia dokładają wszelkich starań, żeby jak najlepiej pomagać swoim pacjentom. W psychoterapii nerwicy lękowej zazwyczaj stosuje się metody behawioralne. Terapia poznawczo-behawioralna oraz psychoedukacja przynoszą dosyć dobre efekty. Czasami jednak bardziej pomaga psychoanaliza lub podejście systemowe. Podejście systemowe najczęściej stosuje się w odniesieniu do małoletniego pacjenta borykającego się z problemami natury psychicznej. Bardzo często problem tkwi w rodzinie, która stanowi określony system. W leczeniu nerwicy lękowej dosyć często stosuje się równolegle farmakoterapię. Nowoczesne leki psychiatryczne są naprawdę w stanie wiele zdziałać. Po kilku tygodniach można się spodziewać pierwszych pozytywnych efektów. Oczywiście ustalona dawka leku powinna być odpowiednia. To zadanie dla lekarza psychiatry.

Całkowite wyleczenie nerwicy lękowej jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak udać się do odpowiedniego specjalisty od leczenia zaburzeń psychicznych. Na początek można odwiedzić psychiatrę. Lekarz psychiatra dokona wnikliwej diagnozy nozologicznej oraz podejmie decyzję o ewentualnym wdrożeniu leków psychotropowych zmniejszających poziom lęku i napięcia. Psychiatra zaleci również odpowiedni rodzaj psychoterapii lub terapii psychologicznej.