Kleszcze to pasożyty, których wielkość możemy porównać do łebka od szpilki. Jednak ze względu na fakt, że są pasożytami to żywią się ludzką krwią. Są w stanie pochłonąć jej ilość równą kilkakrotności swojej wielkości. Z tego też powodu w ciągu jednej nocy mogą powiększyć swoją objętość nawet kilka razy. Nic więc dziwnego, że nie każdy jest w stanie dostrzec kleszcza w momencie ukąszenia. Często zauważamy go dopiero wtedy, kiedy ten zdąży już się pożywić i zwiększyć swój rozmiar. Niestety, kleszcze nie są tak niegroźne jak mogłoby się wydawać.

Jak wygląda badanie kleszczy?

kompleksowe badanie kleszczaMają one bezpośredni kontakt z nasza krwią, a więc mogą być źródłem różnych chorób. Jedną z nich jest borelioza. Borelioza to choroba wywoływana bakteriami z rodzaju Borrelia, których nosicielami są kleszcze. W momencie kontaktu kleszcza z naszą krwią możemy zostać zakażeni właśnie tymi bakteriami, co spowodować może rozwój choroby. Warto jednak wiedzieć, że borelioza nie daje objawów od razu. Początkowo w miejscu ugryzienia pojawia się rumień, który się powiększa. Wielu osobom wydaje się, że jest to reakcja organizmu na ugryzienie. Z czasem dochodzą do tego objawy grypopodobne, które ignorujemy lub też staramy się zmniejszyć lekami dostępnymi w aptece. Dopiero z czasem rozwija się pełen obraz choroby, która może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją techniki, które pozwalają na wczesne wykrycie boreliozy. Wystarczy wykonać kompleksowe badanie kleszcza, który nas ukąsił. Aby to zrobić należy udać się do najbliższego laboratorium świadczącego takie usługi i pobrać specjalny pojemniczek, w którym umieszczamy bezpiecznie usuniętego kleszcza. Pojemnik ten jest jałowy w środku. Następnie należy pojemnik wraz z zawartością oddać do laboratorium, w którym wykonywana będzie analiza. Laboratorium takie posiada specjalny sprzęt, dzięki któremu wyniki będą bardziej wiarygodne. Analiza trwa od kilku do kilkunastu dni w zależności od ilości oddanego materiału. Wyniki otrzymujemy do rąk własnych. Ich odczytani nie jest trudne. Pozytywny wynik testu oznacza, że badany kleszcz był nosicielem chorobotwórczych bakterii.

Wynik negatywny oznacza, że bakterii nie wykryto i nie musimy się obawiać. Warto wiedzieć, że taki wynik badania jest honorowany przez placówki zdrowia i możemy go przedstawić naszemu lekarzowi prowadzącemu. Pozwoli to na wdrożenie odpowiedniej diagnostyki, a następnie na ewentualne szybsze rozpoczęcie leczenia. Takie badanie kleszcza powinno stać się rutynowym badaniem, które pozwoli nam na stwierdzenie, czy istnieje chociaż cień szansy na ewentualne przeniesienie zakażenia.