Coraz młodsze osoby sięgają po alkohol, bo chcą zaimponować znajomym, lub wyrastały w środowisku alkoholików. Alkohol w umiarkowanych ilościach, jest doskonałym środkiem na rozluźnienie atmosfery, relaks, czy czasowe zwiększenie krążenia krwi. Kiedy trunki wyskokowe są spożywane bez umiaru niemalże każdego dnia, to mamy do czynienia z uzależnieniem, które wymaga specjalistycznego leczenia. Alkoholicy są przyjmowani do ośrodków, prowadzących terapie alkoholowe.

Kto się leczy z alkoholizmu?

skuteczne leczenie z alkoholizmuAlkohol jest napojem silnie uzależniającym, dlatego trzeba kontrolować spożywaną ilość trunku. Osoby nadużywające alkoholu najczęściej nie dostrzegają problemu, bo zaciera im się granica pomiędzy trzeźwością a stanem upojenia alkoholowego. Z tego powodu nie czują kiedy są pijani i sukcesywnie niszczą relacje łączące ich z najbliższą rodziną. Skuteczne leczenie z alkoholizmu jest możliwe tylko wtedy, kiedy sama zainteresowana osoba tego chce i zdaje sobie sprawę z istniejącego problemu. Nie można alkoholika zmusić do leczenia, bo przyniesie to odwrotne skutki. Dla alkoholików są przeznaczone otwarte, lub zamknięte ośrodki leczenia uzależnień. Mogą oni tam liczyć na fachową pomoc medyczną oraz wsparcie psychologów. Leczenie alkoholików zaczyna się od całościowego oczyszczenia organizmu z alkoholu i wszelkich toksyn. Od tego momentu mogą zacząć się pojawiać liczne objawy odstawienia alkoholu, z których najpopularniejsze są drżenie rąk, nerwowość, wymioty, bóle głowy, czy  bóle mięśniowe. To bardzo ciężki moment dla alkoholików, dlatego dobrze żeby wtedy byli pod stałą opieką lekarską. Z alkoholizmu leczą się różne osoby bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, czy pozycję społeczną. Dostęp do alkoholu jest tak duży i tak łatwy, że każdy może go kupić. Różnica polega tylko na wyborze trunków. Jedni kupują drogie i ekskluzywne napoje, a inni najtańsze trunki po parę złotych. Jednak efekt picia jest taki sam, ponieważ każdy może się tak samo mocno uzależnić od alkoholu bez względu na jego rodzaj.

Leczenie z alkoholizmu trwa najczęściej do końca życia. Pierwsze miesiące odbywają się pod kontrolą lekarzy, a później pacjent musi je sam kontynuować W tym celu tworzone są specjalne grupy spotkań, na które przychodzą byli alkoholicy i razem się wspierają. Bardzo ważna jest motywacja i silna wola rzucenia picia. Alkoholik sam musi zrozumieć, że potrzebuje pomocy, bo jego życie przez alkohol wymknęło mu się z rąk. Statystyki mówią, że jedynie dwudziestu procentom alkoholików udaje się na zawsze pokonać chorobę.