Ta technika wykonywania druku jest jedną z najstarszych. Swoimi początkami sięga starożytnych Chin i Japonii, gdzie powstawały pierwsze maszyny pozwalające na tworzenie druku. Technika przetrwała do dzisiaj i w dalszym ciągu stanowi najpopularniejszą technikę, umożliwiającą wykonywanie różnego rodzaju wydruków. Sama idea wykonywania wydruku nie uległa dużej zmianie, w dalszym ciągu wykorzystywane są podobne mechanizmy. Jednak znacząco zmieniły się możliwości urządzeń przeznaczonych do sitodruku oraz czas potrzebny do wykonania wydruku.

W jaki sposób wykonuje się sitodruk?

najlepszy sitodruk - maszynaPomimo upływu czasu, ogólne założenia, dotyczące sposobu wykonywania sitodruku pozostały niezmienne, dlatego też technika ta w dalszym ciągu nazywana jest sitodrukiem. Przede wszystkim to wykonania wydruku potrzebna będzie siatka do sitodruku. Obecnie ramkę siatki najczęściej wykonuje się z aluminium, natomiast samo sito wykonywane jest z napiętych sztucznych włókien lub metalowych. Jakość wydruku niejednokrotnie zależna jest od gęstości siatki, która stanowi rodzaj matrycy. Aby możliwe było wykonanie konkretnego wzoru lub motywu wydruku, niezbędny będzie szablon, który układany jest na siatce. Miejsca na siatce zakryte to te, które nie będą pokryte farbą drukarską, natomiast farba pokryte miejsca odsłonięte na siatce. Ważne jest odpowiednie odpowiednie zablokowanie otworów, aby farba nie dostała się w miejsca, gdzie nie powinna się znajdować, co prowadzi do uszkodzenia wydruku. Sam sposób uszczelnienia zależny jest od rodzaju farby, gęstości siatki, czy przeznaczenia sitodruku. Najlepszy sitodruk – maszyna, która pomoże w jego uzyskaniu to coraz częściej pół-zautomatyzowane urządzenie, które pozwala na osiągnięcie coraz ciekawszych efektów wizualnych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, maszyny są bardzo precyzyjne oraz wydajne, a także wpływają na tempo pracy, co dla wielu zakładów odgrywa rolę strategiczną, biorąc pod uwagę ogromną popularność sitodruku jako techniki drukarskiej.

Chociaż technika sitodruku wywodzi się ze starożytności, w dalszym ciągu stanowi jedną z najpopularniejszych form wydruku, stosowaną współcześnie w poligrafii, co dowodzi jej efektywności oraz świadczy o możliwościach związanych z tym sposobem tworzenia wydruków. W dalszym ciągu do stworzenia sitodruku niezbędna będzie siatka oraz szablon, jednak maszyny dedykowane branży poligraficznej są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, co przekłada się na jakość wydruków, ich precyzję oraz czas potrzebny na ich wykonanie.