Mam niemały problem z sąsiadem, który zawłaszczył sobie moje pomieszczenie gospodarcze. Odziedziczyłam w spadku po dziadkach dom i ziemię, ale nie miałam pojęcia, że sąsiad przejął małą nieruchomość. Z tego co wiem, dziadkowie pozwolili mu użytkować pomieszczenie, ale to miało być na określony czas. Tymczasem, kiedy kazałam sąsiadowi zabrać swoje rzeczy z budynku, ten bezczelnie powiedział, że ta nieruchomość jest już jego własnością. Sugerował się tym, że dbał o budynek przez czterdzieści lat, remontował go i unowocześniał. Dodał też, że prawo jest po jego stronie.

Profesjonalne usługi radcowskie z zakresu prawa rzeczowego

kancelaria w SzczecinieNie wiem, co mam myśleć na ten temat. Najlepiej zrobię, jak poszukam profesjonalnego radcy prawnego, który specjalizuje się w prawie cywilnym. Problem prawny dotyczy instytucji zasiedzenia, którą reguluje prawo rzeczowe w kodeksie cywilnym. Trochę czytałam na ten temat, ale mało z tego zrozumiałam. Wejdę zaraz w wyszukiwarkę internetową i poszukam najlepszego prawnika. Poczytam opinie byłych klientów dotyczące jakości świadczonych usług prawnych, co ułatwi mi wybór radcy prawnego. Dowiedziałam się, że w w sprawach związanych z zasiedzeniem wysoką renomą cieszy się kancelaria w Szczecinie znajdująca się na obrzeżach miasta. Zadzwonię pod wskazany numer telefonu, aby jak najszybciej umówić się na spotkanie z prawnikiem. W krótkiej rozmowie telefonicznej, dowiedziałam się, że sprawa może być skomplikowana. Na spotkanie powinnam wziąć ze sobą niezbędne dokumenty, jak akt własności oraz plan pomieszczeń. Mam też zastanowić się, w jaki sposób sąsiad dbał o budynek, jaki miał wkład w jego utrzymanie. Radca prawny nie wyklucza, że nieruchomość może zostać zasiedzona, nawet jeśli posiadacz działał w złej wierze. Oznacza to, że sąsiad doskonale zdawał sobie sprawę, że nie jest właścicielem. Więcej informacji dowiem się na spotkaniu w kancelarii prawnej, już za kilka dni.

Za poradę prawną będę musiała zapłacić dwieście złotych. Jeżeli natomiast zdecyduję się na sporządzenie wniosku do sądu cywilnego, to koszty znacznie wzrosną. Prawnik powiedział mi, że napisanie takiego wniosku o ustalenie własności nieruchomości będzie kosztować mnie trzysta pięćdziesiąt złotych. Cena jest jednak warta zachodu, bo to pomieszczenie gospodarcze jest warte co najmniej czterdzieści tysięcy złotych. Jestem gotowa zwrócić sąsiadowi taką sumę pieniędzy, która włożył w utrzymanie budynku. Prawnik zasugerował mi, abym nie informowała sąsiada o swoich zamiarach, bo to tylko zaogni sytuację.