Chociaż polska piłka nożna w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych święciła ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej, a nasze drużyny krajowe z powodzeniem rywalizowały jak równy z równym z najlepszymi na świecie w pewnym momencie coś się zmieniło i zaczęła zarysowywać się wyraźna różnica w jakości gry. Wpływ na to miały z pewnością warunki, w jakich trenowali piłkarze w Polsce i innych krajach. W czasach świetności polskiego futbolu warunki te nie były tak istotne, ponieważ wszędzie były stosunkowo podobne, ale na początku lat dziewięćdziesiątych zaczęło się to szybko zmieniać w wielu miejscach, ale nie u nas.

Zalety wytrzymałych piłkochwytów

wytrzymałe piłkochwytyNa szczęście warunki treningowe w naszym kraju w ostatnich latach szybko nadrabiają stracony czas. Budowane są nowoczesne obiekty sportowe i treningowe, budowane jest dużo boisk w mniejszych miejscowościach. Powstają lokalne zespoły i różnego rodzaju ligi i turnieje amatorskie, które stoją na coraz wyższym poziomie. Polacy zaczęli korzystać z wielu rozwiązań dostępnych od lat na zachodzie Europy, gdzie poziom szkolenia stoi już na bardzo wysokim poziomie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie stosunkowo proste rozwiązania jak piłkochwyty są kluczowy elementem w profesjonalnym sporcie. Co więcej, są one obecnie bardzo szeroko wykorzystywane w wielu różnych dyscyplinach sportowych – od piłki nożnej, przez piłkę ręczną po tenis ziemny. Wytrzymałe piłkochwyty mają na celu ochronę kibiców oraz usprawnienie samych treningów. Każdy piłkarz – amator pamięta z młodości, jak często musiał biegać po piłkę wybitą poza boisko i ile czasu mu to zajmowało, często wyłączając go z gry na kilka minut i tym samym osłabiając drużynę. Piłkochwyty chronią piłki przed opuszczeniem określonego terenu. Jest to szczególnie istotne w przypadku boisk zlokalizowanych w pobliżu jezior, czy ulic, gdzie piłka wyrzucona poza plac gry może stanowić zagrożenie lub przepaść bezpowrotnie. Ważne jest, żeby piłkochwyty były wykonane ze specjalnych materiałów, dzięki czemu nie będą robiły się w nich dziury niezależnie od warunków pogodowych.

Zastosowanie piłkochwytów na polskich obiektach sportowych staje się powoli standardem, zwłaszcza wśród nowo budowanych obiektów. Jest to zabieg nie tylko wpływający na komfort gry, ale też bezpieczeństwo ponieważ na boiskach często grają dzieci i młodzież, które potrafią tak mocno skupić się na grze, że biegnąć po wybitą poza plac gry piłkę często zapominają, że mogą wpaść pod samochód lub w inny sposób zrobić sobie krzywdę.