Kiedy człowiek odkrył ogień, wiele problemów zostało rozwiązanych. Ogień miał mnóstwo ciekawych zastosowań, od gotowania potraw, po pomoc w widzeniu po zachodzie słońca, po ogrzanie. Chociaż od tamtych czasów sytuacja uległa znacznej zmianie, nasza zależność od ciepła się nie zmieniła. Niestety, nie zawsze jest możliwe, aby w naszych domach płonął otwarty ogień, więc (jako sprytni ludzie) opracowaliśmy kilka genialnych sposobów na utrzymanie ciepła bez spalania naszych domów.

Istnieją różne rodzaje grzejników do domu

grzejniki do domuTak więc, podczas gdy na kempingu czasami wykorzystywany jest otwarty ogień, tu będzie mowa o systemach grzewczych, które nie zależą od otwartego ognia, w tym na wymuszone powietrze, grzejniki i grzejniki elektryczne. Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych systemów grzewczych , który ogrzewa miliony domów. Nagrzewnice z wymuszonym powietrzem mają piec, który może być zasilany gazem ziemnym, elektrycznością lub olejem, który ogrzewa powietrze. To gorące powietrze przepływa przez szereg kanałów do rejestrów, co pozwala na przedmuch powietrza do pomieszczenia. Wymuszone systemy grzewcze zależą od konwekcji w celu ogrzania domu. Konwekcja oznacza przenoszenie ciepła, które wprawia powietrze w ruch kołowy (lub ciecz, ale tutaj skupiamy się na powietrzu). System ogrzewania z wymuszonym obiegiem powietrza sprawia, że temperatura otoczenia wzrasta, wydmuchując gorące powietrze z rejestrów. Dzięki wzrostowi energii cieplnej cząsteczki powietrza odbijają się coraz bardziej i oddalają od siebie, przez co powietrze staje się mniej gęste.  W końcu znów się chłodzi, a cząsteczki zbliżą się do siebie, powietrze znów się zgęszcza.  Natomiast grzejniki do domu są obecnie częstym wyborem dla wielu systemów ogrzewania domowego. Istnieje kilka rodzajów grzejników, ale skupimy się na grzejnikach parowych, które działają przy użyciu kotła. Kocioł podgrzewa wodę i powoduje jej zagotowanie, tworząc w ten sposób parę. Para ta przepływa przez zestaw rur do chłodnicy, a ciepło jest przenoszone do powietrza przez konwekcję i promieniowanie.  Różni się nieco od systemu wymuszonego powietrza, ponieważ w tym przypadku gorące powietrze nie jest wdmuchiwane do pomieszczenia. Zamiast tego gorący grzejnik ogrzewa otaczające powietrze. 

Ostatnim typem grzejnika, spośród tutaj omawianych, jest grzejnik elektryczny, który wykorzystuje elementy grzewcze. Elementy grzewcze to substancje, zwykle metalowe lub ceramiczne, które wydzielają ciepło. Przepływ energii elektrycznej przez elementy grzejne powoduje ich nagrzewanie. Działa to, gdy elementy grzejne są wykonane z materiału, który dobrze przewodzi ciepło. Innymi słowy, ciepło może łatwo przepływać z obszaru gorącego do obszaru zimnego.