Jednym z największych zagrożeń dla współczesnej młodzieży są, oprócz alkoholu i papierosów, substancje psychoaktywne. Narkotyki pojawiają się w szkołach i na podwórkach, a młodzi ludzie mają do nich coraz łatwiejszy dostęp. Nic więc dziwnego, że powstaje coraz więcej ośrodków leczenia uzależnień, gdzie można zgłosić się po pomoc i ją uzyskać.

Jak odpowiednio leczyć uzależnienie od narkotyków?

odpowiednie leczenie uzależnień od narkotykówW uzależnienie od narkotyków popadają ludzie starsi i młodsi, jednak to młodzież jest najbardziej narażona na to niebezpieczeństwo. Wiąże się to z okresem buntu i próbą udowodnienia rówieśnikom swojej rzekomej odwagi i dojrzałości. Dlatego też pacjentami ośrodków leczenia uzależnień bardzo często stają się młodzi ludzie. Jeśli ich rodzice zauważą niepokojące symptomy, takie jak zmiany w zachowaniu, obniżenie nastroju lub nadmierne pobudzenie dziecka, bladą cerę i podkrążone oczy, odmienne relacje z rówieśnikami – przede wszystkim nie powinni popadać w panikę. Odpowiednie leczenie uzależnień od narkotyków odniesie spodziewany skutek, jeśli od samego początku będziemy współpracować z terapeutami.  Należy szczerze porozmawiać z dzieckiem i zapytać je, czy zetknęło się z narkotykami. Jeśli okaże się, że nastolatek zażywa substancje psychoaktywne, warto skontaktować się z terapeutą lub ośrodkiem leczenia uzależnień. Uzyskamy tam wszelkie niezbędne informacje dotyczące leczenia, dzięki czemu nasze dziecko będzie mogło wyjść na prostą. Nie jest to proces szybki i prosty, jednak z pomocą profesjonalnych terapeutów przebiegnie on bez problemów i zbędnej zwłoki. Należy pamiętać, że uzależnienie od narkotyków często ma swoją przyczynę w innych problemach dziecka, jak na przykład słabe oceny w szkole, brak akceptacji ze strony grupy rówieśniczej, czy nawet przemoc. Warto szczerze porozmawiać o nich z nastolatkiem, by w przyszłości sytuacja się nie powtórzyła. Terapia ma za zadanie wzmocnić psychikę młodego człowieka i sprawić, że nie będzie odczuwał potrzeby sięgania po narkotyki. Warto przez cały ten okres okazywać dziecku wsparcie i pomagać terapeutom w ich wysiłkach. Wówczas zwiększamy nasze szanse na szybkie i pozytywne zakończenie leczenia oraz powrót młodego człowieka do zdrowia i normalnego funkcjonowania.

Narkotyki stanowią ogromne zagrożenie dla młodzieży, która wkracza w dorosłość i jest podatna na uzależnienia. Najważniejsza jest prewencja, polegająca na budowaniu kontaktu z dzieckiem, rozmowach i okazywaniu zaufania. Jeśli jednak konieczne staje się podjęcie leczenia, warto zwrócić się do profesjonalnych terapeutów, którzy będą wiedzieli, jak pomóc w konkretnym przypadku.