Podkłady drewniane zamawiane są przez różnego typu przedsiębiorstwa bezpośrednio u producenta. Podejmując współpracę właśnie w taki sposób, jesteśmy w stanie uzyskać znacznie bardziej atrakcyjne warunki współpracy. Nie ukrywajmy, w przypadku magazynów, zakładów produkcyjnych oraz wielu innych przedsiębiorstw, w ciągu roku wykorzystywane są setki, a nawet tysiące palet. Dlatego negocjowanie cen detalicznych ma ogromne znaczenie. Firmy radzą sobie także w inny sposób – wykorzystują różne rodzaje palet.

Zautomatyzowana produkcja podkładów z drewna

palety produkcjaJeśli zamawiamy więcej niż jeden rodzaj palet, warto podejmować współpracę ze sprawdzonymi i cenionymi na rynku producentami palet. Wtedy mamy pewność, że producent spełni nasze wymagania i dostarczy nam taki produkt, jaki jest nam potrzebny w danej chwili. To, w jaki sposób przebiega produkcja palet w większości przypadków zależy właśnie od tego, jakim zapleczem technicznym dysponuje producent. Im bardziej zaawansowane maszyny, tym większy asortyment producenta. Najczęściej cały proces rozpoczyna się od zamówienia odpowiedniego drewna na palety Produkcja w przypadku drewnianych podkładów najczęściej odbywa się przy użyciu gatunków iglastych, takich jak sosna czy rzadziej świerk. Odmiany te są bardzo popularne, przez co ich cena jest bardziej korzystna. W zależności od tego, czy w firmie dostępny jest dział obróbki drewna, czy producent od razu zajmuje się przetwarzaniem elementów gotowych, do firmy dostarczany jest albo już wstępnie obrobiony produkt, albo proste okrąglaki. Kiedy uzyskamy deski o odpowiednich wymiarach, trafiają one do kolejnych maszyn, w których cięte są na odpowiednie odcinki. Dzisiaj, dzięki zaawansowanym programom graficznym i analitycznym, z jednego drzewa jesteśmy w stanie uzyskać bardzo niewielki odpad materiału. Jest to bardzo istotne zważywszy na to, że powinniśmy troszczyć się o środowisko naturalne. Po tym, jak wszystkie elementy zostaną odpowiednio docięte rozpoczyna się proces ich zespajania oraz kontroli jakości uzyskanych wyrobów.

Liczne przedsiębiorstwa oprócz produkcji palet z nowych drzew, zajmują się przetwarzaniem zużytych podkładów drewnianych. Często jest tak, że paleta jest wyrzucona, ponieważ złamała się w niej jedna deska, a pozostałe wciąż są w bardzo dobrym stanie. W zależności od rodzaju i stopnia uszkodzeń dopasowuje się sposób obróbki i naprawy elementów do konkretnych potrzeb. Odpady natomiast trafiają do zmielenia i wytwarza się z nich płyty wiórowe, MDF oraz inne, drewnopochodne wyroby.