Właściciele teatrów, szkół tańca, a także restauracji i domów weselnych powinni dobrze przemyśleć wybór podłogi scenicznej i przeznaczonej do tańca. Obecnie występuje ich duży wybór zaczynając na wykładzinach, a kończąc na specjalnych matach. Idąc na zajęcia w szkole tańca czy też na wesele do kuzynki oczekujemy, że zbyt śliska podłoga nie będzie naszym zmartwieniem.

Wybór podłogi do tańca

podłoga do tańcaPrzede wszystkim musimy wybrać taką, która posłuży nam na lata. Podłoga do tańca powinna być wytrzymała na codzienne działanie różnego rodzaju obuwia. Trzeba uwzględnić miejsce, w którym ją zamontujemy. Czy ma to być szkoła tańca, czy też parkiet w domu kultury? Istnieje kilka rodzajów taki podłóg: transparentne, połyskujące, sprężynujące i standardowe, które potocznie nazywane są Marley. Najbardziej standardowa idealnie nadaje się do tańca współczesnego i baletu. Ma idealnie płaską powierzchnie, która jest też antypoślizgowa. Cechują się one szeroką paletą kolorystyczną przez co można dobrać ją do wystroju pomieszczenia. Sprawdzi się w momencie kiedy będziemy chcieli pozostawić ją na dłużej lub tylko na pewien czas. Transparentne dzięki swojej elastyczności pozwalają na ich szybkie ułożenie. Jest bardzo wytrzymała i trwała oraz dostępna w różnych kolorach. Wszystkie podłogi taneczne można zamontować za pomocą taśm jednostronnie klejących. W przypadku parkietów, które są złożone z płyt możliwe jest ich samodzielne montowanie oraz rozmontowywanie. Należy je w odpowiedni sposób przechowywać, aby nie straciły swoich właściwości. Niektóre z oferowanych na rynku podłóg są ognioodporne co dodaje bezpieczeństwa miejscu, w którym są one zamontowane. Istnieją również składane podłogi. Ich elementy dokłada się do siebie jak puzzle. Są bardzo praktyczne i łatwe do przechowywania. Można je rozmontować w każdej chwili, a do jej zamontowania nie są potrzebne żadne śruby lub narzędzia. Ponadto nie musimy się martwić o jej rozsuwanie podczas użytkowania, jest ona tak zabezpieczona, aby do tego nie dochodziło. Może być ona montowana w dowolnych układach w zależności od konkretnego zapotrzebowania.

Ważne jest, aby podłoga taneczna była łatwa w montażu i niezwykle wytrzymała. Wiele rodzajów tańca zawiera w sobie dynamiczne kroki oraz figury, które wymagają podskoków dlatego tez zwykłe panele nie sprawdzą się i bardzo szybko ulegną zniszczeniu. Podłogi taneczne powinny być w odpowiedni sposób pielęgnowane. Producenci zalecają, aby robić to specjalnymi preparatami oraz ściereczkami z mikrofibry.