Ostatnio coraz modniejszym trendem w dziedzinie ogrzewania mieszkań są elektryczne promienniki podczerwieni. To alternatywne i ekologiczne źródło energii. Ich zasada działania opiera się na zamianie energii elektrycznej w ciepło wskutek promieniowania podczerwonego. Upraszczając, grzałka rozgrzewa się do temperatury kilkuset stopni Celsjusza, wskutek czego rozpoczyna emitować promieniowanie podczerwone, będące fantastycznym nośnikiem energii cieplnej.

Zalety grzejników na podczerwień

grzejnik na podczerwieńWarto zwrócić uwagę na fakt, że promieniowanie podczerwone nie podgrzewa samego powietrza, a rzeczy, osoby czy ściany, które znajdują się w jego pobliżu. Nagrzany element przekazuje ciepło do otoczenia. Proces ten przypomina naturalne ogrzewanie promieniami słonecznymi. Panel ścienny i grzejnik na podczerwień podwyższają odczuwalną temperaturę otoczenia. Jest ona wyższa o kilka stopni od temperatury rzeczywistej. Dzięki temu osoby przebywające w ogrzewanym nimi pomieszczeniu odczuwają komfort termiczny, a jednocześnie eliminowane jest odczucie zaduchu. Co więcej, grzejniki na podczerwień nie wzbudzają ruchów powietrza, co jest szczególnie ważne dla alergików. Oznacza to, że nie powodują wzbijania się w powietrze elementów uczulających- takich jak roztocza, kurz czy sierść. Poza tym, ten rodzaj ogrzewania cechuje się trwałością- żywotność paneli grzewczych na podczerwień wynosi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat (tak deklarują niektórzy producenci). Istotną ich zaletą jest również szybkość działania – dzięki temu, że nie są wypełnione cieczą, działają natychmiastowo po włączeniu zasilania. Cecha ta, w połączeniu z ich dużą wydajnością, pozwala na ogrzewanie nawet bardzo wychłodzonych pomieszczeń, a także tych, które są słabo zaizolowane. Można ich również używać do ogrzewania tylko niektórych, wybranych elementów aranżacji wnętrza. Największą wadą tego rozwiązania są koszty eksploatacji grzejników na podczerwień, zwłaszcza ich starszych wersji. Warto jednak pamiętać, że takie grzejniki nie pobierają energii non stop – panele ścienne pobierają energię elektryczną przez około ¼ swojego czasu pracy. Dlatego też ogrzewanie infrared jest dużo bardziej ekonomiczne niż tradycyjne ogrzewanie elektryczne.

Nowym i ciekawym rozwiązaniem są tzw. grzejniki hybrydowe. Stanowią one połączenie paneli na podczerwień z tradycyjnym ogrzewaniem konwekcyjnym. Wykorzystuje się w nich zarówno zjawisko radiacji (charakterystyczne dla grzejników na podczerwień), jak i konwekcji (będące podstawą tradycyjnych grzejników). Dzięki tej podwójnej zasadzie działania grzejniki hybrydowe cechują się dużą efektywnością grzewczą.