Bardzo często na placu budowy lub w remontowanych budynkach pojawia się problem z odpowiednim suszeniem pomieszczeń, np. podczas tynkowania, malowania czy kładzenia posadzek. Często długie schnięcie powierzchni sprawia, że prace remontowo-budowlane są przez to opóźnione. Dlatego też coraz częściej wykorzystuje się tam nagrzewnice, które skutecznie osuszają pomieszczenia i pozwalają na dalszą pracę. Urządzenia te są także przydatne w mroźne dni, gdy na budowie mamy do czynienia z zamarzniętymi materiałami.

Rodzaje i zastosowanie nagrzewnic

nagrzewnica elektryczna kanałowaJednak plac budowy nie jest jedynym miejscem wykorzystania nagrzewnicy, ponieważ równie często urządzenia te służą jako alternatywne źródło ciepła w sklepach, kioskach, domkach letniskowych, halach magazynowych, czy zakładach pracy, a nawet w budynkach mieszkalnych. Jeśli zatem stoisz przed zakupem nagrzewnicy, warto przyjrzeć się poszczególnym modelom i panującym między nimi różnicom, ponieważ nie każdy model równie dobrze sprawdzi się w tym samym pomieszczeniu. Na pierwszy plan wychodzi nagrzewnica elektryczna kanałowa. Choć modele elektryczne najchętniej kupowane są do małych pomieszczeń, takich jak np. kiosk, równie dobrze sprawdzą się w budynkach mieszkalnych. Jeśli chodzi o moc urządzenia, dobrze jest dopasować ją do powierzchni, jaka ma być ogrzana. Odpowiednio mocna nagrzewnica elektryczna kanałowa z powodzeniem rozprowadzi ciepło po całym mieszkaniu. Alternatywą do modelu zasilanego prądem są modele gazowe (zarówno na gaz ziemny jak i propan-butan). Nie wymagają podłączenia do źródła prądu stałego. Są też najczęściej najtańszymi urządzeniami tego typu. Jednak nie mogą być stosowane w pomieszczeniach o słabej wentylacji, z uwagi na możliwość zaczadzenia. Kolejne to nagrzewnice olejowe, najdroższe, a zarazem najbardziej wydajne na rynku. Choć olej opałowy nie jest drogi, jednak samo urządzenie należy do tych z górnej półki cenowej. Podobnie jak modele gazowe, mają własne źródło zasilania, są niezależne od zewnętrznego źródła ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że jedynie modele z systemem odprowadzania spalin mogą być używane w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Te bez odprowadzania spalin stosowane są na budowach przy robotach budowlanych.

Dostępne są także modele wodne i wodno-parowe, jednak nie są to samodzielne urządzenia, wymagają współpracy z kotłem. Zbudowane są z wentylatora i wymiennika ciepła, który zasilany jest gorącą wodą lub parą wodną. Aby wybrana przez nas nagrzewnica pracowała bez zarzutu i była ekonomiczna, należy dopasować odpowiedni model do istniejących warunków. Istotny jest zarówno rodzaj urządzenia pod kątem zasilania, jak również jego moc. Nie bez znaczenia jest też rodzaj izolacji termicznej pomieszczenia, oraz ilość drzwi i okien, czyli miejsc, gdzie najszybciej ucieka ciepło.