Uzależnienia to poważny problem naszych czasów, uzależniamy się od wielu substancji i rzeczy sprawiających nam przyjemność i dających nam poczucie radości i przyjemności. Niepokojące jest to, że problem z uzależnieniem obserwuje się u coraz młodszych osób, zdarzają się nawet dzieci w wieku szkolnym. Ich uzależnienie od alkoholu, nikotyny czy innych substancji psychoaktywnych jest tak duże, że wymagają specjalistycznego, często zamkniętego leczenia i terapii. A jest to bardzo długi i skomplikowany proces.

Profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień

ośrodek leczenia uzależnień na umowie z nfzJedną z najbardziej popularnych i ogólnie dostępnych a nawet akceptowanych przez społeczeństwo substancji psychoaktywnych jest alkohol. Wbrew pozorom nie jest to cudowne lekarstwo które pomoże nam w rozwiązaniu wielu problemów, załatwieniu trudnych spraw czy nawiązaniu trudnych relacji. Jest to substancja trująca, która nawet spożyta w niewielkiej ilości pozostawia w naszym organizmie trwały ślad. Jest to depresant który może doprowadzić do myśli samobójczych a nawet do śmierci. W uzależnienie wchodzi się bardzo łatwo, gorzej jest z leczeniem. Tym bardziej, że zazwyczaj osoba uzależniona nie akceptuje swojej choroby i nie widzi potrzeby terapii. W naszym kraju leczenie uzależnień jest całkowicie bezpłatne, dlatego też każdy może poddać się terapii. Bez większego problemu znajdziemy ośrodek leczenia uzależnień na umowie z nfz, który wesprze nas w walce z nałogiem. Jeśli zdecydujemy się na leczenie, podejmiemy dobrowolną i świadomą decyzję o poddaniu się terapii powinniśmy zgłosić się, oczywiście w stanie trzeźwym do poradni leczenia uzależnień od alkoholu. Tam zostaniemy odpowiednio zdiagnozowani i zakwalifikowani do leczenia w dziennym lub całodobowym oddziale terapii uzależnień od alkoholu. Leczenie zazwyczaj trwa od sześciu do ośmiu tygodni po czym należy zostać pod kontrolą poradni odwykowej. Należy również wspomnieć iż w przypadku wystąpienia silnych objawów odstawiennych  leczenie rozpoczynamy w oddziale detoksykacyjnym w którym pobyt trwa zazwyczaj kilka dni. Po zakończonym leczeniu możemy uczestniczyć w spotkaniach klubów AA.

Musimy pamiętać ze nadużywanie alkoholu przez jedna osobę niszczy całą rodzinę i otoczenie. Dlatego poradnie leczenia uzależnień zazwyczaj obejmują opieką członków rodzin osób pijących. Nawet osoby niepijące ale uważające, że ich problemy życiowe wynikają z dzieciństwa spędzonego w rodzinie uzależnionej od alkoholu mogą korzystać z pomocy terapeutycznej i wsparcia poradni. Wystarczy podjąć właściwą decyzje i można pozbyć się poważnego problemu.