Do tej pory podobnej imprezy nie organizowaliśmy, ale nie chcieliśmy być gorsi od sąsiadów, czyli okolicznych miejscowości, w których zawody biegowe odbywały się już nawet od kilku lat. Dlatego i my zdecydowaliśmy, iż dołączymy do grona tych modnych miejsc, które goszczą biegaczy na sportowej imprezie. W przyszłym roku po raz pierwszy odbędzie się więc u nas bieg na 10 km. Do zamknięcia wszystkich szczegółów i kwestii organizacyjnych jeszcze dość daleka droga, ale najważniejsze, że są chęci i motywacja.

Bez pomiaru czasu ani rusz

pomiar czasuOczywiście na początku musieliśmy podjąć decyzję, na jakim dystansie będziemy biegli. Uznaliśmy, że 10 km to odpowiednia długość trasy. Nawet niezbyt doświadczeni zawodnicy spokojnie ją pokonają, a nowicjusze mają jeszcze sporo miesięcy, by się przygotować. Limit czasu jest na tyle spory, że na pewno każdy da radę dobiec do mety. Trasę wytyczyliśmy w centrum miasta, w końcu ma to być bieg uliczny. Dość wcześnie zaczęliśmy też organizować zapisy, dlatego że zależy nam na profesjonalnym przygotowaniu. Na szczęście firma, która zajmuje się zgłoszeniami, jest także w stanie ogarnąć pomiar czasu. To ostatnie ma szalenie ważne znaczenie dla potencjalnych uczestników, w końcu to ich wyniki będą podawane na listach. Sportowcy, także ci, którzy zajmują się tym amatorsko i bardziej interesuje ich rekreacja, niż bicie rekordów, na pewno zwracają uwagę na rezultaty, jakie osiągają. Dla jednych to kwestie statystyczne, dla innych, tych częściej biegających, znaczenie ma ewentualne bicie swoich rekordów życiowych. Zresztą, profesjonalnie zorganizowana impreza nie może sobie pozwolić na ty, by czas mierzyć nieprofesjonalnie. Tylko precyzyjne rezultaty można bowiem traktować oficjalnie, zakładając przy okazji, że trasa na atest. Na oficjalną atestację jeszcze czekamy, ale na pewno będzie ona wykonana. Wracając do pomiaru czasu, wykonuje się go dzięki chipom, które umieszczone są w numerach startowych albo przywiązywane do butów. Chip pozwala na odczytanie, w którym momencie zawodnik mija metę, a co za tym idzie, w jakim czasie pokonał dystans.

Tak więc atest plus profesjonalny pomiar dają nam duże możliwości i z pewnością dzięki temu skusimy więcej osób. Aby zachęcić do przyjazdu, szykujemy również bogate pakiety startowe. Na pewno na mecie będzie czekał medal, na pewno dla każdego uczestnika mamy też koszulkę. Inne gadżety też się pojawią. Myślimy również o dodatkowych atrakcjach, jak choćby masaż po biegu i losowanie nagród. Poza tym dla osób z okolic przygotowujemy również cykl treningów, które pomogą w przygotowaniach.