Popularnie zwane dźwigami, żurawie wieżowe królują niepodzielnie na dużych placach budowy. Wykorzystywane szczególnie do dużych inwestycji, pochłaniają spore (w porównaniu z innymi dźwigami) koszty. Ich transport, montaż i demontaż po zakończonej pracy jest dość drogi, jednak są sytuacje, w których nie da się obejść bez pomocy tego giganta. Czym charakteryzuje się ta praca na wysokościach? Jak zostać operatorem dźwigu i ile można zarobić?

Operator żurawia – wady i zalety pracy

kurs na operatora żurawiaOperatorem tego budowlanego kolosa nie zostaje się przypadkowo. Warto mieć konkretne predyspozycje i nienaganny stan zdrowia. Jeśli masz choćby niewielki lęk wysokości, to chyba jasne, że ta praca nie będzie Twoją pracą marzeń. Przebywanie 8 godzin dziennie na wysokości 100 metrów nad ziemią, silne podmuchy wiatru, przechyły sięgające nawet kilku metrów, oraz świat widziany z tej perspektywy, to najprostszy opis miejsca pracy, jakim jest kabina żurawia wieżowego. Dołącz do tego kilkuminutową wycieczkę na górę po schodach (czasem drabinie), pod koniec zmiany czeka Cię oczywiście zejście i tak każdego dnia. Nienaganna kondycja jest jak najbardziej pożądana. Niektórzy mają poważne problemy z takimi wycieczkami w górę i w dół, dlatego też operatorzy często spędzają swoje przerwy w kabinie. Zabierają tam ze sobą jedzenie i picie, nierzadko mają możliwość używania w kabinie tostera, kuchenki mikrofalowej, lub nawet małej lodówki. Problem pojawia się w momencie, gdy trzeba wyjść do toalety. Jedni schodzą na dół, inni nauczyli swój organizm 8 godzinnej przerwy w czynnościach fizjologicznych, ale są i tacy, którzy radzą sobie z użyciem popularnej butelki. Sposoby są różne, a każdy po jakimś czasie znajduje swój własny. Wszystko to składa się na szczególną specyfikę pracy operatora tej niezwykłej maszyny budowlanej. Jeśli mimo wszystko pragniesz sprawdzić się w tym zawodzie, będziesz musiał ukończyć kurs na operatora żurawia. Trwa około trzech miesięcy i zakończony jest egzaminem państwowym przed komisją z ramienia Urzędu Dozoru Technicznego. Na egzaminie sprawdzana jest zarówno wiedza teoretyczna, jak i umiejętności praktyczne. Tylko zdany egzamin pozwoli zdobyć Ci uprawnienia pozwalające na rozpoczęcie pracy. Kurs na operatora żurawia to również świetna okazja dla pracowników budowlanych na podniesienie swoich kwalifikacji. Po zdaniu egzaminu dostajesz uprawnienia dożywotnio.

Praca przy obsłudze tej ogromnej maszyny jest zarówno ciekawa jak i niebezpieczna. Z pewnością jest to ogromna odpowiedzialność za życie innych pracowników budowy, ponieważ przy tak ciężkich ładunkach, nawet drobny błąd może doprowadzić do tragedii. Zarobki natomiast bywają zróżnicowane, w zależności od miejscowości, stażu pracy i związanego z tym doświadczenia, oraz wielkości firmy, dla jakiej podejmuje się pracę.